کاربرد نرم افزارهای مدلسازی ساختمان (BIM) چیست؟ معرفی نرم افزار های مدلسازی اطلاعات ساختمان

نویسنده: فاطمه قاسمي
کاربرد نرم افزارهای مدلسازی ساختمان (BIM) چیست؟ معرفی نرم افزار های مدلسازی اطلاعات ساختمان

استفاده از نرم افزارهایی برای مدیریت و مدلسازی اطلاعات ساختمان (BIM)، کاربردهای گوناگونی دارند که کاربران را جذب می‌کنند؛ از  بهترین کاربردهای این نرم‌افزارها افزایش سرعت و کیفیت کار در ساخت و طراحی سازه است که با استفاده‌ی از نرم افزارهایی است که مدلسازی اطلاعات ساختمان را عهده دار شده اند این هدف قابل دستیابی است. نرم افزارهای BIM در کنار کاربردهای بسیاری که دارند، مزایایی دارند از جمله: 

 1. جمع‌آوری جزئیات دخیل در اجرای پروژه

 2. ایجاد بستری برای برنامه‌ریزی اولیه‌ی پروژه

 3. آنالیز و تحلیل سازه، آنالیز و تحلیل انرژی، تاسیسات و محاسبات برای مدلسازی

 4. ذخیره سازی و سندسازی مدارک و استناد به آنها به صورت یکپارچه

 5. بررسی دقیق مصالح، تجهیزات و زنجیره تأمین

 6. شبیه‌سازی مدل موردنظر و زمان‌بندی برای ساخت 

 7. برآورد هزینه ساخت بر اساس مدل انتزاعی و مدیریت ساخت

 8. تکمیل مواد و مصالح و کارگاه‌ها

 9. به کارگیری واقعیت مجازی

نرم افزارهای کاربردی در BIM

همه محصولات دارای مجموعه کاربردهای یکسانی نیستند؛ نرم افزارهای بسیاری وجود دارند که هر کدام موظف به، عهده دار شدن بخشی تخصصی از کار هستند. در ادامه شما را با چند نرم افزار تخصصی معماری، پایداری، سازه، تأسیساتی، شبیه سازی، برآورد و هزینه شبیه سازی و مدیریت پروژه آشنا خواهم کرد:

 • نرم افزارهای معماری

 1.  Autodesk Revit Arichitecture

 2. ، Graphisoft ArchiCAD

 3. ، Bentley Architecture

 4. ، Rhino BIM

 5. ...

 • نرم افزارهای پایداری

 1.  Design Builder 

 2.  Bentley  Hevacomp

 3. Autodesk Green Buiding Studio

 4. Autodesk Ecotect Analysis

 5. IES Solution Virtual Environment VE-Pro

 6. Bentley Tas Simulator

 7. ...

 • نرم افزارهای سازه

 1. Revit Structure

 2. Bentley Structural Modeler

 3.  Autodesk Robot Strauctrual

 4. Tekla Stracture

 5. STAAD and proSteel

 6. ...

 • نرم افزارهای تاسیساتی

 1. Atuodesk Revit MEP
 2. Bently Havacomp Mechanical Designer
 3. ...
 • نرم افزار شبیه سازی و برآورد هزینه

 1. Autodesk Navisworks
 2.  Tekla BIM Sight
 3. Bentley ConstructrucSim 
 4. ...
 • نرم افزارهای مدیریتی

 1. Vintocon ArchiFM For ArchiCAD
 2. Bently Facilities
 3. FM: Systems FM:Interacs
 4. ...

معرفی 8 نرم افزار پرکاربرد در مدلسازی اطلاعات ساختمان (BIM)

1.Revit

Revitنرم افزار  Revit ، یکی از نرم افزارهایی ست که برای مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM) ساخته شده است و به متخصصان در طراحی، ساخت و نگهداری ساختمان‌هایی با کیفیت بالاتر و با مصرف انرژی کمتر کمک می‌کند. با استفاده از مدل‌های غنی از اطلاعات ایجاد شده با این نرم افزار، معماران، مهندسان و شرکت‌های ساختمانی می‌توانند برای تصمیم‌گیری آگاهانه‌تر در مراحل طراحی برای ارائه کارآمدتر پروژه ها همکاری کنند.

علاوه بر این هرگونه تغییر در طراحی ایجاد شده در مدل های Revit، به طور خودکار در تمام مدل، به روز می‌شود و از هماهنگی و اطمینان بیشتر طرح ها و مستندات برخوردار است. نرم افزار رویت، شامل ویژگی هایی برای طراحی معماری، مکانیک، برق و لوله کشی، مهندسی سازه و ... است که یک راه حل جامع برای کل تیم پروژه ساختمان ارائه می‌دهد.

فضای نرم افزاری رویت

 

2.Navisworks

برای بهبود هماهنگی مدل سازی اطلاعات ساختمان از نرم افزار بررسی پروژه Navisworks می‌توان استفاده کرد؛داده های طراحی و ساخت در یک مدل واحد ادغام می‌شوند و به شما این امکان را میدهد تا قبل از ساخت، برخورد مشکلات و تداخل را شناسایی و برطرف کنید. جمع آوری داده ها از چندین معامله برای کنترل بهتر نتایج. برای شبیه سازی و... قابل  تعامل می‌شود. همزمان با ایجاد  پروژه فایل های Revit و AutoCAD، از جمله هندسه، تصاویر و داده ها را با هم ترکیب می‌کند و داده هایی برای تجزیه و تحلیل به صورت اکسل صادر می‌کند.

Navisworks

 

3.Archicad

با مجموعه ای قدرتمند از ابزار داخلی Archicad و رابط کاربری آسان که پروژه ها را به کارآمدترین و بصری ترین نرم افزار BIM در بازار تبدیل می‌کند، پروژه ها در هر اندازه طراحی، تجسم، مستند و تحویل به کاربر داده می‌شود. با استفاده از Archicad می‌توانید روی آنچه که در بهترین طراحی ساختمان قابل انجام است، تمرکز کنید.

شرکت های معماری در سراسر دنیا برای ساخت ساختمان خود به استفاده از  Archicad روی آورند همچنین شرکت های معماری برای نیازهای نرم افزاری خود، در مدلسازی اطلاعات ساختمان از Archicad استفاده می‌کنند. از ویژگی های مشهود این نرم افزار:

کار در یک تیم

پروژه خود را در چندین ایستگاه کاری و همزمان و از مکان‌های مختلف می‌توانید ویرایش کنید. عملکرد Teamwork در BIMcloud به شما کمک می‌کند تا با تمام اعضای پروژه همگام باشید.

تبادل اطلاعات آسان

صدور و به اشتراک گذاری داده های مدل، با همکاران  فقط با یک کلیک در Archicad شدنی است و با رابط IFC خود، همکاری باز و گردش کار یکپارچه برای مهندسان را تسهیل می بخشد.

تجسم ها

پروژه خود را برای مشتریان خود زنده کنید؛از طریق کامپیوتر، نوت بوک، تبلت یا حتی تلفن های هوشمند به سادگی یک فایل BIMx می‌توانید صادر کنید.

سادگی در مدل سازی

در Archicad، شهود شما حرف اول را می‌زند؛ فقط شروع به کار کنید و اجازه دهید ایده های شما جریان پیدا کنند.ویژگی های مولفه ها را را در هر زمان و با جزئیات سطح بالا تعریف کنید.

 

Archicad

 

4.Tekla Structures

Tekla

Tekla Structures، پیشرفته ترین نرم افزار ساختاری BIM، به شما امکان را می‌دهد مدل های سه بعدی همراه با اطلاعات ارزشمند ساخت را ایجاد، ترکیب، مدیریت و اشتراک گذاری کنید. برای طراحی، جزئیات و مدیریت اطلاعات می‌توانید از پروژه های Tekla در کل پروژه، از ساختمان ها و برنامه ریزی مفهومی زیرساخت ها گرفته تا ساخت، ترمیم و نگهداری استفاده کنید. 

با استفاده از Tekla Structures می‌توانید مدل های سه بعدی دقیق و اطلاعاتی ایجاد کنید که تمام داده های ساختاری مورد نیاز شما برای ساخت و نگهداری از هر نوع سازه را داشته باشد. مدل های Tekla می توانند LOD 500 را به بالاترین سطح ممکن در توسعه برساند. LOD بالا، به عنوان مدل های ساخته شده، هزینه ها  را به حداقل می رساند و منجر به پروژه های سودآورتر می شود. 

Tekla Structures

 

5.SketchUp

sketchup

از محبوب ترین نرم افزارهای مدلسازی و طراحی سه بعدی در جهان است؛ از خانه های درخت گرفته تا ساختمان‌های پیچیده و کم مصرف، مدل سازی می‌کنند. SketchUp متعلق به Trimble Inc بوده و بر استفاده از فناوری برای تغییر روش کار برای هر نوع حرفه ای، در جهان به کار می‌رود، و  در مدلسازی بصری  قدرتمند است. مجموعه ابزارهای موجود در این نرم افزار، گردش کار و مفاهیم خلاقانه در صنایع مختلف از جمله معماری، مهندسی، ساخت‌و‌ساز، طراحی داخلی،نجاری و موارد دیگر افزایش می‌دهد. 

SKETCHUP

6.Civil 3D

CIVIL 3D

Autodesk AutoCAD civil 3D یک نرم افزار طراحی و تحلیلی است که در تهیه و تحلیل مسائل مهندسی عمران به شما کمک می‌کند و بهترین راه حل را برای مشکلات ارائه می‌دهد و از گردش کار مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM) پشتیبانی می‌کند. Civil 3D به شما این امکان را می‌دهد تا داده های طراحی را با کاربران موجود Autodesk AutoCAD ذخیره و به اشتراک بگذارید. برای بهترین شیوه های طراحی و تجزیه و تحلیل با تمام جنبه های کامل 3D، CIVIL 3D در زمینه طراحی ایجاد و پیاده سازی شده است. تجسم  داده ها، بسیار قابل توجه است. شما می‌توانید در این نرم‌افزار مدلی ایجاد کنید که جامدات سه بعدی، سطوح و اشیا را ترکیب کنید. ساختار‌دهی سطح پردازش کارآمد دارد و از آنجا که، تجسم، روشهای طراحی را بهبود می‌بخشد، اجازه می‌دهد کاربر از نزدیک پروژه را مشاهده کند.

 

Civil 3D

 

7. BIM 360

BIM 360

نوآوری

پیش‌بینی و سودآوری را افزایش دهید در حالی که نوآوری را در کسب و کار خود ایجاد می کنید، یک استراتژی دیجیتالی ایجاد کنید که داده های پروژه های منفرد را به هم متصل کرده و آنها را ساختار می بخشد، و اطلاعات عملی را ایجاد می کند که باعث ایجاد نوآوری و تصمیم گیری بهتر در زمینه کسب و کار می شود.

مدیریت چرخه حیات پروژه

اشتراک کار کنترل شده تیم های چند رشته ای را قادر می سازد تا با استفاده از مدل های Revit مشترک، تجسم هر به روزرسانی و مدیریت داده های طراحی در طول چرخه حیات پروژه، با یکدیگر همکاری کنند.

اطلاعات متمرکز شده

تصمیم گیری را تسریع کرده و بهبود ببخشید، تیم های خود را بهم متصل کنید و نتایج پروژه را پیش بینی کنید داده های پروژه خود را متمرکز کنید و به اطلاعات مورد نیاز در زمان واقعی و هر کجا دسترسی پیدا کنید، بنابراین می توانید پروژه خود را پیگیری کرده و در این زمینه تصمیم گیری کنید.

مدیریت ساخت و ساز

کاهش خطر، بهبود کیفیت و تحویل پروژه ها به موقع و با بودجه مناسب و کاهش خطرات و ایمنی را پیش‌بینی کنید.پیش از ساخت، کیفیت را کنترل و مدیریت کنید؛ همچنین وظایف را به صورت خودکار مشخص و دوباره کاری را کاهش دهید تا بتوانید هزینه ها را کنترل کرده و طبق برنامه باقی مانده تقسیم کنید.

BIM 360

8.SolidWorks Electrical 3D

solid work

SOLIDWORKS Electric 3D شما را قادر می‌سازد تا اجزای الکتریکی را در ساختمان جایگذاری کرده و از فناوری مسیریابی SOLIDWORKS برای اتصال خودکار عناصر طراحی الکتریکی، در یک مدل سه بعدی استفاده کنید. نقشه های دو بعدی و مدل های سه بعدی بصورت جهت دار در زمان واقعی هماهنگ می‌شوند، بنابراین هرگونه تغییر به طور خودکار به روز می شود.

 

سالیدورک

 

افزونه‌ها یا پلاگین چیست؟

پلاگین ها نرم افزار های جانبی هستند که به صورت زیرمجوعه های نرم افزارهای طراحی همچون رویت، قابل نصب هستند و کاربرد هر یک از آنها در بخش خاصی بوده است. به طور کلبی پلاگین ها سبب افزایش سرعت کار با نرم افزار و ساده سازی فرایند طراحی برای طراحان میشوند. یکی از پلاگین های معروف داینامو(DYNAMO ) بوده است. 

 Dynamo ابزاری برای مدلسازی طراح‌های پیچیده پارامتریک است که در محیط رویت استفاده می‌شود و می‌توان با فرمول‌نویسی حرفه‌ای سازه‌های پیچیده پارامتریک را، در کمترین زمان در این نرم‌افزار مدل کند. 

پلاگین یا افزونه چیست؟

------شتابدهنده گذر، عمران، محیط‌زیست و انرژی-------

5.0 امتیاز از 6 رای