بهره گیری از هوش کارآفرینی برای موفقیت

نویسنده: زهرا مهرابي
بهره گیری از هوش کارآفرینی برای موفقیت

هوش کارآفرینی چیست و چگونه می‌توان از هوش کارافرینی در زندگی فردی و کاری استفاده کرد؟ در این مقاله قصد داریم تا شما را با هوش کار آفرینی و مهارت‌های لازم برای رشد و پرورش آن آشنا سازیم. مهم‌ترین نکته‌ای که لازم است بدانید این است که موفقیت یک امر شانسی نیست بلکه یکی از اصول لازم برای کارآفرینی، ساختن یک شخصیت کارآفرین است که به واسطه هوش کارآفرینی می‌توان آن را خلق کرد.

 

آشنایی با هوش کارآفرینی | کتاب هوش کارآفرینی

 

 

مهارت های لازم برای کارآفرین شدن

در گذشته مردم اعتقاد داشتند که کارآفرین شدن یک امر ذاتی است و با داشتن کمی شجاعت، ریسک‌پذیری و دانستن یک تخصص می‌توان کار آفرین شد. با گذر زمان و ورود علم کارآفرینی به دانشگاه ها نشان داده شد که کار آفرینی آموختنی است و باید آن را یاد گرفت.

این موضوع همچنین اثبات کرد که کارافرین شدن یک امر ذاتی نیست و هر فردی می‌تواند آن را بیاموزد. کارافرینی تنها ایجاد یک شغل نیست بلکه یک نوع ارزش و روش زندگی است که لازم است آن را فرا بگیریم.

محققین علم کارآفرینی، برای شروع کارآفرینی دو نوع مهارت را لازم می‌دانند:

  1. مهارت نرم
  2. مهارت سخت

 

مهارت‌های نرم شامل انواع مهارت‌های فردی و بین فردی مثل خودآگاهی، مدیریت زمان، هدف گذاری، مدیریت تعارض، ارائه موثر، روش حل مسئله و مهارت‌های دیگری است که به کارآفرینان کمک می‌کند تا با اعضای تیم خود و نیز دیگران بتواند ارتباط موثرتری برقرار کند و به روابط خود استحکام بخشد.

مهارت سخت شامل مهارت‌هایی است که کارآفرین نیاز دارد تا برای مدیریت کسب و کار خود آنها را فرا بگیرد از جمله حسابداری، برنامه‌ریزی شغلی، نگارش طرح کسب و کار خود، استخدام افراد متخصص و غیره.

پس هر کارآفرین نیاز دارد در شروع کسب و کار خود ابتدا مهارت‌های نرم را فرابگیرد و به واسطه آن سبک زندگی گذشته خود را تغییر دهد و به زندگی کارآفرینی مهاجرت کند و با بکارگیری مهارت‌های سخت خود را به یک کارآفرین موفق تبدیل کند.

نیاز هر کارآفرین به هر دو مهارت نرم و سخت مانند نیاز انسان به وجود هم قلب و هم مغز برای ادامه حیات است. به همین دلیل نمی‌توان گفت که تنها به مهارت نرم یا مهارت سخت برای کارآفرین شدن نیاز است بلکه نوع کسب و کار و ویژگی‌های فردی تعیین کننده این است که کدام یک به میزان بیشتری باید در کارآفرین رشد کند.

 

هوش کارآفرینی و مهارت‌‌ها لازم برای کارآفرین شدن

 

 

هوش کارآفرینی

در ابتدا لازم است که تعریفی از هوش را بیان کنیم. در علوم شناختی هوش را این گونه تعریف می‌کنند:

هوش فرآیندی ذهنی است که در برگیرنده ظرفیت‌های منطقی، درک خودآگاهی، یادگیری، برنامه ریزی، مهارت حل مسئله، دانش فردی، خلاقیت، زبان و غیره است. در اصل هوش توانایی یادگیری از تجربه‌های به دست آمده، تفکر انتزاعی و برخودی کارآمد با محیط و دیگران است.

هوش کارآفرینی به مجموعه‌ای از مهارت نرم و ذهنی گفته می‌شود که کارآفرینان می‌توانند با یادگیری آن را در خود نهادینه سازی کنند. این بدان معنا است که آن را به یک عادت تبدیل کنند تا بتوانند در مسیر دشوار کارآفرینی به کمک آن، در مسیر درست گام بردارند و موانع را یکی یکی از سر راه خود بردارند.

هوش کار آفرینی باعث تغییر در سبک زندگی یک انسان و تبدیل آن به یک انسان کارآفرین می‌شود. همچنین به افرادی که دوست دارند زندگی متفاوت‌تری نسبت به گذشته خود داشته باشند کمک می‌کند تا رشد کنند و سطح زندگی فردی را ارتقا دهند.

 

هوش کارآفرینی چیست؟

 

4 حوزه هوش کارآفرینی

هوش کارآفرینی متشکل از چهار حوزه مهارتی است:

مهارت‌های فردی

مهارت‌های ارتباطی

مهارت‌های تیمی

مهارت‌های عمومی

هر کدام از این حوزه‌های معرفی شده خود به مهارت‌های کوچک‌تری تقسیم‌بندی می‌شوند که به کارآفرین کمک می‌کنند تا بتواند ارتباط موثرتری با دیگران برقرار کرده و در کسب و کار خود موفق گردد.

در کل می‌توان گفت هوش کارآفرینی از آن جهت که بر روی عادات زندگی اثرگذار است هم در زندگی شخصی و هم در زندگی کاربرد فراوانی دارد.

 

استفاده از هوش کارآفرینی در زندگی شغلی و فردی

دید مهارتی:

برای موفقیت در زندگی لازم است که با دیدی باز زندگی و نحوه کسب و کار افراد موفق را به خوبی بررسی کرد و متناسب با ویژگی‌های شخصیتی و کسب و کار، از شیوه زندگی و کار این افراد الگو برداری کرد. با این کار احتمال شکست کاهش داده می‌شود و تاحدودی می‌توان موفقیت را تضمین کرد.

 

مطالعه روزانه:

 مطالعه روزانه از اصول لازم برای موفقیت در کارآفرینی است. مطالعه به کارآفرینی کمک می‌کند که علم و آگاهی او افزایش یابد و بروز باقی بماند و اطلاعات بیشتری نیز در ارتباط با کسب و کار خود به دست آورد.

 

پرورش مهارتی:

یادگیری بخش مهمی از فرآیند تبدیل فکر به رفتار است. به واسطه کسب دید مهارتی و یادگیری می‌توان مهارت‌های خود را پرورش داد و با تمرین آن را به یک عادت تبدیل کرد.

 

تمرکز:

برای حل هر مسئله ای باید بر روی آن تمرکز کرد تا بتوان مهارت لازم برای حل آن را کسب کرد. در نتیجه افزایش قدرت تمرکز برای حل مسائل و یادگیری مهارت های نو لازم و ضروری می‌باشد.

 

پیشروی با شیوه های اصولی و درست:

مطالعه می‌تواند ما را برای دست یافتن به مهارت مورد نظر کمک کند اما همه چیز نیست. در واقع می‌توان گفت که فراگیری یک مهارت نیاز به تمرین و ممارست دارد تا اصولی و هوشمندانه به کارآفرین کمک کند.

 

اقدام:

بهترین راهکار اقدام است. برای نهادینه ساختن آگاهی و مهارت ها باید به دانسته‌های خود جامه عمل پوشید. در غیر این صورت آموخته‌ها تنها تبدیل به دانسته‌های بی فایده ای می‌شود که کاربردی ندارند.

 

داشتن دیدی مثبت:

علاوه بر اینکه باید دید مثبت را در خود افزایش دهید، نیاز است که از افراد با ذهنیت منفی نیز دوری کرد. اما داشتن ذهنیت منفی در خود به مراتب بشتر از افراد منفی می‌تواند انسان را از هدفش دور سازد. به دنبال اتفاقات عجیب و معجزه نباشید. آنچه که شما یادگرفته اید نمی‌تواند یک شبه شما را موفق کند بلکه نیازمند تمرین و زمان است تا به مهارتی عملی تبدیل شود.

 

کتاب هوش کارآفرینی | کارآفرینی برای همه

 

انواع مهارت‌های فردی و بین فردی مثل خودآگاهی، مدیریت زمان، هدف گذاری، مدیریت تعارض، ارائه موثر، روش حل مسئله و مهارت‌های دیگری است که به کارآفرینان کمک می‌کند تا با اعضای تیم خود و نیز دیگران بتواند ارتباط موثرتری برقرار کند و به روابط خود استحکام بخشد.
مهارتهایی که کارآفرین نیاز دارد تا برای مدیریت کسب و کار خود آنها را فرا بگیرد از جمله حسابداری، برنامه‌ریزی شغلی، نگارش طرح کسب و کار خود، استخدام افراد متخصص و غیره.
به مجموعه‌ای از مهارت نرم و ذهنی گفته می‌شود که کارآفرینان می‌توانند با یادگیری آن را در خود نهادینه سازی کنند. این بدان معنا است که آن را به یک عادت تبدیل کنند تا بتوانند در مسیر دشوار کارآفرینی به کمک آن، در مسیر درست گام بردارند و موانع را یکی یکی از سر راه خود بردارند.
مهارت‌های فردی، مهارت‌های ارتباطی، مهارت‌های تیمی، مهارت‌های عمومی

5.0 امتیاز از 6 رای