✅ استارتاپ‌های حوزه سلامت کدام‌اند؟👩🏻‍⚕️👨🏻‍⚕️

نویسنده: شبنم پرويزي
✅ استارتاپ‌های حوزه سلامت کدام‌اند؟👩🏻‍⚕️👨🏻‍⚕️

هر چند که راه‌اندازی استارتاپ در حوزه سلامت با چالش‌های فراوانی همراه است و معمولا استارتاپ‌های کمتر پر سر و صدا هستند ولی بهتر است بدانید که استارت آپ­‌های حوزه سلامت همواره یکی از متداول­‌ترین استارتاپ­‌ها بوده­‌اند و در سال 2021 بیش از 200 استارتاپ در حوزه سلامت موفق به جذب سرمایه شده‌­اند که هر کدام از این ایده­ استارتاپ­ها می­تواند به یک ایده عالی و بزرگ جهانی تبدیل شود. استارتاپ­‌ها و شرکت‌­های استارتاپی که در این حوزه فعالیت می‌­کنند، دو دسته هستند؛ استارت اپ­‌های حوزه سلامت با تمرکز بر تشخیص داروی جدید و شرکت‌‏های نرم‌افزاری حوزه سلامت.

برای کسب موفقیت، این استارت آپ‌­ها باید استراتژی صحیح را انتخاب و قوانین و قواعد فعالیت در حوزه سلامت را بیاموزند و برای آنکه به موفقیت دست یابند در ابتدا باید بدانند که در کدام دسته بندی استارت آپ‌های حوزه سلامت قرار می‌گیرید. در آن صورت است که می‌توانند تجربه، شبکه و ارتباطات، نفوذ در بازار یا فناوری که در اختیار دارند را برای هدفمندتر کردن فعالیت استارتاپ خود به کار گیرند و موانع و چالش‌­ها را در مسیر موفقیت به حداقل برسانند.

ایده استارتاپ سلامت

برای آنکه بتوانیم به سوال " چطور یک ایده در حوزه سلامت پیدا کنیم؟ " جواب دهیم، در ابتدا باید به این سوال جواب دهیم که "منظور از ایده استارتاپی چیست؟". ایده استارتاپی به ایده‌­ای گفته می­‌شود که نوآورانه، کاربردی، تکرار پذیر و مقیاس پذیر باشد.

یکی از بهترین راه‌­ها برای آنکه یک ایده کسب و کار در حوزه سلامت شکل گیرد و یا زمینه شکل گیری ایده‌­های برتر را در ذهن شما ایجاد کند، رصد کردن برترین استارتاپ­‌های جهان در حوزه سلامت است، چراکه به شما وسعت دید می‌دهد. شناخت استارتاپ‌ها باعث می‌شود راهکارهای مختلفی را که برای حل یک مسأله ارائه شده ببینید. همچنین متوجه می‌شوید از هوش مصنوعی، واقعیت مجازی یا هر تکنولوژی دیگر، چه استفاده‌هایی در حوزه سلامت می‌شود. هرچقدر استارتاپ‌های بیشتری را ببینید، بهتر است.

دقت کنید که به علت تفاوت فرهنگ، شرایط کشورها و ساختار نظام سلامتشان، موفقیت و یا میزان موفقیت یک ایده استارتاپی در حوزه سلامت، تفاوت عمده‌ای با یکدیگر دارد و همین موجب می‌شود نتوان موفقیت یک ایده را در بسترهای مختلف تضمین کرد.

ایده استارتاپ حوزه سلامت، استارتاپ های دارویی، استارتاپ های آرایشی

معرفی برترین استارتاپ‌های حوزه سلامت در ایران

با توجه به اثرگذاری بالای استارتاپ­های حوزه سلامت و شناخت ساختارهایی کارا و اثرگذار متناسب با ویژگی‌ها و ظرفیت‌های فضای کسب و کار و صنعت سلامت کشورمان، لازم است که شناخت مناسبی نسبت به آن‌ها و محیط فعالیت‌شان کسب نماییم، در این مقاله سعی شده است که اسامی شرکت­های حوزه سلامت یا اپلیکیشن­های حوزه سلامت و برترین استارتاپ­های حوزه سلامت را معرفی کنیم. هر کدام از این استارتاپ­ها به نوعی یکی از نیازهای این حوزه را بررسی کرده و راه حلی برای رفع آن نیاز ارئه کرده است که باعث تسهیل در رفع آن نیاز شده است.

استارتاپ مدیکال

استارتاپ مدیکال، استارتاپ پرستاریاستارتاپ مدیکال یک پلتفرم در قالب وب سایت و اپلیکیشن برای ارائه و دریافت مشاوره آنلاین از پزشکان است. استارتاپ مدیکال این امکان را ایجاد می­‌کند که بدون هیچ محدودیتی و در هر زمان و هر مکان، هر فردی بتواند  ارتباط تصویری و زنده با پزشک خود برقرار بکند. در واقع در این استارتاپ این امکان برای افراد ایجاد شده است که هر فرد پزشک موردنظر خود را از دسته‌بندی‌های مربوطه انتخاب و بیوگرافی پزشکان را مطالعه کنند و زمان‌بندی مشاوره‌ها را مشاهده و درخواست مشاوره دهند. همچنین این استارتاپ پزشکی فعالیت خود را از سال 98 آغاز کرده است.

استارتاپ دکتر ساینا

استارتاپ پزشکی، استارتاپ دکتر ساینااستارتاپ دکتر ساینا یک پلتفرم در قالب وب سایت است و به کاربران این امکان را می‌دهد تا در هر زمان و مکان به‌صورت آنلاین از پزشکان، کلینیک‌ها و بیمارستان‌ها نوبت بگیرند و همچنین با تایپ متن، ارسال عکس و صوت از پزشک متخصص خود مشاوره آنلاین دریافت کنند. همچنین این استارتاپ پزشکی فعالیت خود را از سال 95 آغاز کرده است.

استارتاپ پزیکاتو

استارتاپ پزیکاتو، استارتاپ پزشکی، استارتاپ آزمایشگاهاستارتاپ پزیکاتو پلتفرمی را در قالب وب و حضوری فرآهم کرده است که افراد بتوانند با پزشک خود از طریق اطلاعات تماس و سیستم نوبت ‌دهی در ارتباط باشند و با پوشش‌دهی تمام تخصص­‌های پزشکی به افراد در پیدا کردن داروهای خود کمک می­‌کند، به این صورت که اگر افراد در پیدا کردن داروی مورد نیاز خود یعنی دارویی که توسط پزشک متخصص تجویز شده باشد، دچار مشکل شوند می‌توانند از طریق این استارتاپ دارویی داروی خود را پیدا و تهیه کنند. همچنین امکان برقراری ارتباط تصویری و متنی با پزشک مورد نظر را نیز ارائه می­‌کند. این استارتاپ می­‌تواند در قالب استارتاپ پرستاری و پزشکی نیز فعالیت دارد به طوریکه در صورت درخواست افراد برای پزشک یا پرستار در محل نیزخدمات ارائه می­‌کند.

استارتاپ گردشگری سلامت

با توجه به آنکه گردشگری یکی از صنایع ارزآور و نو در ایران و جهان است، استارت آپ­‌های بسیاری به این صنعت ورود پیدا کرده­اند و با ایده‌های نو و خلاقیت درحال رونق بخشیدن به این صنعت هستند. استارتاپ­های نیز در حوزه توریسم درمانی فعال هستند و از این رو به این استارت اپ‌­ها، استارتاپ صنعت گردشگری گفته می­‌شود.

از استارتاپ­‌های گردشگری سلامت می­‌توان به استارتاپ مدتورایران اشاره کرد، این استارتاپ به گردشگران تمامی خدمات موردنیازشان اعم از مشاوره آنلاین پزشکی قبل از ورود به ایران، اقامت در هتل، مترجم همراه، خدمات درمانی باکیفیت، ترانسفر درون‌شهری، پیگیری و فالوآپ در کشور مبدا را ارائه می‌دهد.

استارتاپ های حوزه گردشگری سلامت، استارتاپ تجهیزات پزشکی

 

استارتاپ­‌های در حوزه سلامت روان

در دهه‌­های گذشته پیشرفت‌­های تکنولوژی با بهره­‌گیری از امکانات متعدد به حوزه سلامت نیز وارد شده است. از این پیشرفت­‌ها می­‌توان به موادی از جمله مداخله درمانی در بستر وب، درمان­‌های کامپیوتری، ربات­‌های درمانگر، درمان با استفاده از واقعیت مجازی و حتی برخی از بازی­‌های کامپیوتری اشاره کرد. در واقع این پیشرفت‌ها به بهبود شرایط زندگی افراد کمک کنند.

عملکرد هوش مصنوعی در استارتاپ حوزه سلامت روان

هوش مصنوعی در بهداشت و درمان توانسته به عنوان یک ابزار کمک ‌تشخیصی در کنار انسان قرار گیرد که از این ابزارها می‌­توان به کمک‌تشخیصی تومورهای سرطانی و یا بیماری‌های قلبی اشاره کرد. استارتاپ‌­هایی که از هوش مصنوعی در حوزه سلامت روان استفاده کنند علاوه بر دسترسی راحت و کاهش هزینه‌های درمان، امکان جمع‌آوری داده‌های ارزشمند را برای متخصصان فراهم می‌کنند. دانشمندان سال­هاست که به دنبال راه‌کارهایی برای درک پیچیدگی‌های مغز انسان و نحوه‌ی عملکرد آن هستند. الگوریتم‌­های یادگیری ماشین به همین هدف مورد بررسی قرار گرفته ­است اما هنوز به طور کامل نتوانسته‌اند پیچیدگی‌ها و نحوه‌ی تفکر مغز را درک نمایند. در واقع نمی‌توان با اطمینان گفت که هوش مصنوعی می‌تواند از نظر احساسی جایگزین انسان شود یا نه. 

استارتاپ حوزه سلامت روان،هوش مصنوعی، استارتاپ حوزه زیبایی

 

5.0 امتیاز از 9 رای