⚖️استارتاپ حقوقی ⚖️ چیست؟ معرفی استارتاپ‎‌های برتر حقوقی در ایران

نویسنده: شبنم پرويزي
⚖️استارتاپ حقوقی ⚖️ چیست؟ معرفی استارتاپ‎‌های برتر حقوقی در ایران

استارت آپ­ حقوقی، استارت اپی است که در حوزه "خدمات حقوقی و وکالت" راه‌­اندازی شده خدمات ارائه می‌­کند.این حوزه، از حوزه‌هایی است که در ایران حضور استارت اپ‌ها به شدت در آن احساس می‌شود. حجم زیادی از پرونده‌­ها را می‌­توان به کمک یک مشاوره قبل از انجام عمل حقوقی حل و فصل کرد و به کمک این استارت اپ­‌های حقوقی می‌­توان حجم ورود پرونده‌های قضایی به محاکم گلایه و انتقاد را کاهش داد و یا حتی به صفر رساند.

هدف و ایده اولیه راه‌­اندازی چنین استارت‌­آپ‌­هایی فرآهم کردن بازار خدمات حقوقی ارزان برای مردم و دسترسی آسان‌­تر به وکلا و کارشناسان برای عموم مردم است. معمولا انجام مشاوره‌­های حقوقی در پلتفرم اینترنتی و قرار دادن و یا طراحی مسئله وکالت برای دسترسی آسان در چنین استارتاپ­‌هایی جز راهبردهای پیش رو قرار دارد.

در ادامه فهرستی از برترین استارتاپ­‌های حقوقی در ایران را معرفی می­‌کنیم، پیشنهاد می­‌کنیم که با ما همراه باشید

1. استارت­آپ صلح: مرجع حقوقی ایران

استارتاپ صلح

این استارتاپ به عنوان عضوی از زیر مجموعه مرجع دانش ایران (سیویلیکا)، با هدف جمع‌آوری و انتشار اطلاعات علمی حقوقی صحیح، جامع و دقیق فعالیت می­‌کند. در این استارتاپ به عنوان یک مرجع حقوقی و بانک حقوقی ایران، نمونه قراردادها و سایر اسناد حقوقی همانند نمونه وکالتنامه، گواهی و اقرارنامه، اظهارنامه، دادخواست، شکواییه، اساسنامه و صورتجلسه‌­های رسمی موجود و در دسترس همگان قرار دارد.

2. لامینگو: پلتفرم هوشمند تولید آنلاین قرارداد

استارتاپ لامینگو،مشاور حقوقی استارتاپ،انواع استارت آپ

خدمات این استارتاپ در قالب یک پلتفرم هوشمند تولید آنلاین قرارداد و مشاوره حقوقی ارائه می­‌شود و به این صورت است که با انتخاب یک قرارداد از بین قراردادهای هوشمند طراحی و تدوین شده توسط وکلا و حقوقدانان این استارتاپ و با پرسش و پاسخ آنلاین، آن قرارداد در لحظه تولید و تحویل داده می­‌شود. همچنین این استارتاپ خدمات مشاوره حقوقی نیز ارائه می­‌کند.

در حال حاضر این استارتاپ بر روی این فعالیت­‌ها متمرکز است:

: 1. استارتاپ ها و کسب و کارهای نوپا (مسائل حقوقی استارت آپ و الزامات حقوقی استارتاپ ها)

 2. مدیران کسب و کارهای کوچک

 3. متقاضیان دریافت خدمات حقوقی خانواده

4.متقاضیان خدمات مهاجرت

 5. بازاریان متقاضی خدمات وصول مطالبات

3. سامانه حقوقی دادپرداز

استارتاپ حقوقی، خدمات حقوقی آنلاین

این استارتاپ خدماتی از جمله ایجاد دادپرداز دو طرفه برای ایجاد ارتباط بین وکلا و حقوق‌دانان متخصص و مراجعانی است که نیاز به خدمات حقوقی دارند را ایجاد کرده است و با ارائه یک پلتفرم آنلاین امکان ایجاد پروفایل شخصی برای وکلا و ثبت درخواست و دریافت پیشنهاد و عقد قرارداد هوشمند و شفاف سازی روابط بین دادخواهان وکلا را فراهم می­‌کند.

4. آپلا

 قوانین استارت آپ  قوانین شرکت های استارت آپ

استارتاپ آپلا یک سامانه آنلاین جهت ارائه خدمات حقوقی برای استارتاپ­‌ها است. این استارتاپ با هدف افزایش آگاهی حقوقی اکوسیستم استارتاپی ایران راه‌­اندازی شده است. موضوعاتی مانند ثبت شرکت، مذاکره با سرمایه گذار، جذب نیرو و … موضوعاتی هستند که هر استارتاپی درگیر با مسائل حقوقی می­‌شوند.

همچنین این استارتاپ یک بانک اطلاعات از قراردادهای مهم و پرکاربرد برای استارتاپ­ها را تهییه کرده است و در وبسایت خود قرار داده است.

5. بیدبرگ: مشاور آگاه بیمه، مالیات و امور حقوقی

استارتاپ حقوقی، استارتاپ جدید

این استارتاپ در حوزه بیمه، مالیات و امور حقوقی (قانون کار، مالیات، امور حقوقی و کیفری) خدماتی از جمله مشاوره تلفنی ارائه می‌دهد. این استارتاپ از سال 93 راه‌­اندازی شده و جز پر بیننده­‌ترین سایت ایران می‌باشد که توانسته است رده 400 بر طبق رتبه‌بندی سایت معتبر Alexa را کسب کند. بیدبرگ در مرکز توسعه نوآوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر مستقر می‌باشد.

6. وینداد: خدمات حقوقی آنلاین

استارتاپ حقوقی، استارتاپ اجتماعی

این استارتاپ یک پلتفرم جهت ارائه مشاوره و دسترسی آسان به امور قراردادی و به صورت آنلاین و اینترنتی است و خدماتی که ارائه می­‌کند شامل موارد زیر می­‌شود:

1.    بانک اسناد حقوقی و قراردادها

2.     مشاوره و پشتیبانی اختصاصی برای هر قرارداد

3.      امکان درخواست طراحی،تنظیم و بررسی قراردادهای حقوقی

4.    درخواست وکیل برای پیگیری و طرح پرونده‌ها و دعاوی حقوقی و کیفری برای کسب و کارها و اصناف

7. دادسان : راهی جدید و هوشمند برای دریافت پیشنهاد وکلای متخصص

این استارتاپ به منظور انتخاب مناسب­‌ترین وکیل تخصصی راه‌­اندازی شده­ است که با کمک از فناوری‌­های نوین حقوقی ارتباط بین متقاضیان با وکلا را برقرار می­‌کند. در این پلتفرم رزومه و پیشنهادات ارسالی وکلا را به منظور انتخاب مناسب ترین وکیل قرار داده است. در این استارتاپ این امکان فرآهم شده است که امکان مقایسه و بررسی دقیق بین دو وکیل متخصصی که در که در موضوع شما تجربه کافی دارند و تعهد و توانایی‌هایشان توسط سایر کاربران آزموده شده است، فرآهم باشد.

همچنین این استارتاپ خدماتی همچون پرداخت امن، هماهنگی جلسه، پیام رسان حقوقی و… را ارائه می‌­دهد.

از زبان مدیران این استارتاپ این ویژگی­‌ها برای این استارتاپ بیان شده است:

 • ارتباطی امن با پیام رسان دادسان
 • هماهنگی آنلاین جلسات خود
 • پرداخت امن در دادسان
 • مشاهده و مقایسه آنلاین وکلا
 • وکلای متخصص و متعهد (بر اساس رای­های اخذ شده در دادگاه و نظرسنجی­های انجام شده)
 • مقرون به صرفه
 • پوشش سراسری، سرعت و سهولت در دسترسی
 • ارزیابی مستمر وکلا

مشکلات حقوقی استارت آپ‌ها

استارتاپ‌­ها نیز نیازمند مسائل حقوقی هستند در حالیکه بنیان گذاران یک استارتاپ­ با مسائل حقوقی و یا الزامات حقوقی استارتاپ­‌ها آشنا نیستند، علاوه بر آن قوانین تجارت ایران نیز هنوز به خوبی این دسته از کسب و کار را پوشش نمی‌دهد. در ادامه به لیستی از مسائلی که می‌تواند برای یک استارت اپ تهدید محسوب شود، ذکر شده است.

 • غیر قانونی بودن فعالیت
 • عدم دریافت مجوز
 • مشکلات مالیاتی
 • ابهامات در زمینه حقوق سرمایه گذاران و سهامداران
 • مسائل مالی استارت آپ
 • فعالیت در زمینه کالاها یا خدماتی که از نظر قانونی و شرعی ممنوعیت دارند
 • مشکلات بیمه و تامین اجتماعی استارت آپ‌ها
 • تجاوز به حقوق فکری و معنوی استارت آپ
 • و ...

استارتاپ حقوقی، استارت اپ حقوقی، استارت آپ حقوقی

 

5.0 امتیاز از 16 رای