معرفی کتاب‌های استارتاپی

نویسنده: ساناز اسماعيلي
معرفی کتاب‌های استارتاپی

کتاب‌های پرطرفدار در حوزه ی استارتاپ‌ها

کتاب یک منبع بسیار ارزشمند برای آموختن و استفاده از تجربیات دیگران است. مطالعه کتاب‌های ارزشمند افق فکری شما را وسعت می­‌بخشد. کمترین فایده کتابخوانی، کسب آرامش و پر کردن وقت با چیزهای مفید است. هر انسانی با توجه به وقت آزادش می‌­تواند کتاب‌های مورد نظر خودش را مطالعه کند. اعضای تیم های استارتاپی و فاندرها برای نزدیک شدن به موفقیت و استفاده از تجربیات دیگران  نیاز به مطالعه بیشتری در حوزه ی کسب و کار دارند. در این حوزه کتاب‌های زیادی نوشته شده است. اما در اینجا تعدادی از کتاب‌های پرطرفدار که استارتاپ ها باید حتما بخوانند  معرفی می­‌شود.

بیندیشید و ثروتمند شوید

کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید نوشته ناپلئون هیل، منبع پایه و اصلی قانون جذب است. در این کتاب گفته می­‌شود که شما چیزهایی را به دست می‌­آوردید که بسیار مشتاق آن هستید.  گاها بسیاری از صاحبان کسب و کارها به قدری مشغول کار و فعالیت هستند که هدفشان از کار را فراموش می­‌کنند. این کتاب به خوانندگان یاد آوری می­‌کند که اگر هدفشان را همیشه در ذهنشان داشته باشند آن را به دست می‌آورند.

استارتاپ ناب

 کتاب استارتاپ ‌ناب را میتوان به جرات  یک کتاب بینظیر و مرجع در بین استارتاپ­ها دانست. اریک ریس نویسنده این کتاب، کسب‌ وکارهای که  سنتی هستند  را به چالش کشیده است و از ضرورت ایجاد چابکی و سریع بودن در کسب‌وکارها می­‌گوید. استارتاپ ‌ناب، تمام مفاهیم مهم استارتاپی را به زبانی ساده توضیح داده و با رویکردی جدید، ذهنیت خوانندگان را برای کارآفرین شدن و راه انداختن کسب و کار آماده می‌کند. و تقریبا بیشتر اصطلاحات و فرآیند‌های استارتاپی از این کتاب نشات گرفته است. قطعا اگر قرار است تنها یک کتاب را بخوانید حتما کتاب استارتاپ ناب را مطالعه کنید.

هوش مثبت

در کتاب هوش مثبت، تحقیقات زیادی برای نشان دادن روش های تغییر افکار منفی به روش‌های قدرتمند و متدهای تفکر و اجرا کردن ایده‌ها گردآوری شده است. مهمترین چیزی که در این کتاب به عنوان روانشناسی مثبت معرفی شده است به این معناست که هرچقدر آدم‌ها به مغزشان مثبت فکر کردن را بیاموزند احساس شادی بیشتری خواهند داشت.

خودتان را انتخاب کنید

جیمز نویسنده کتب خودتان را انتخاب کنید؛ اساساً آدم هایی را که در دنیای کارمندی زندگی می‌کنند را نقد می‌کند. آینده‌ی هر انسانی در شکوفایی کارآفرینی و پذیرفتن ریسک سرمایه‌گذاری بر روی خود، انتخاب خود و شروع کاری است که آنها را تبدیل به کارآفرین می‌کند.

اصل دیلبرت

اصل دیلبرت نوشته اسکات آدامز، این کتاب کارآفرینی یکی از جالب ترین کتاب‌هایی است که در حوزه کسب‌وکار نوشته شده است. اسکات آدامز، نویسنده و کاریکاتوریست این کتاب، به جزئی‌ترین بخش‌های دنیای کار آفرینی اشاره کرده و به پوچی‌هایی که ممکن است در آن اتفاق بیفتد پرداخته است.   

از صفر تا یک 

کتاب صفر تا یک می‌­گوید به جای کپی کردن ایده‌ها ، نوآوری جدیدی خلق کنید. حرف اصلی این کتاب، اهمیت نوآوری است. پیتر تیل نویسنده این کتاب شرکت­‌ها را به دو دسته تقسیم می‌­کند. آنهایی که فقط ایده های دیگران را کپی می­‌کنند و آن شرکت‌هایی که دست به نوآوری  می‌زنند. بیل گیتس، استیو جابز، لری پیج،  هیچ یک ایده کسی را کپی نکرده اند. این افراد همانند دیگران با کپی ایده ها، از صفر به سمت بینهایت نرفته اند، بلکه از صفر به سمت یک رفته‌اند. یعنی ایده ای را که وجود نداشته یا هیچ کس به آن فکر نمی کرده است را خلق کرده­‌اند.

چه کسی

یکی از مشکلاتی که در راه اندازی استارتاپ‌­ها وجود دارد عدم تمرکز روی محصول و اهمیت ندادن به نیروی کار است. کتاب چه کسی، دقیقا به اهمیت نیروی کار در استارتاپ­‌ها پرداخته است. اینکخ چطور یک اشتباه کوچک در جذب نیرو می­‌تواند خسارات زیادی به بار آورد.و چگونه می­‌شود افراد با استعداد و کار آمد را جذب کرد. در کتاب چه کسی فرآیند استخدام نیروی کار با روشی هدفمند توضیح داده شده است و در هر مرحله تمامی نکاتی که باید در نظر بگیرید گفته شده است. این کتاب مناسب کسانی است که به دنبال جذب فاندر جدید هستند و یا حتی تجربه کمی در جذب نیرو دارند. با کمک این کتاب می­‌توان بهترین و با انگیزه‌ ترین نیروهای کار  را جذب کرد.

4 ساعت کار در هفته

کتاب چهار ساعت کار در هفته نوشته تیم فریس با موضوع کسب و کار و مدیریت و رهبری می­باشد. تیم فریس معتقد است امور شخصی و تجاری فقط با 4 ساعت کار در هفته بهبود پیدا می­کند. او در این کتاب مشکلاتی که با زمان اداری 9 صبح تا 5 بعد ظهر به وجود می­آید را بیان می­‌کند. تیم فریس در ابتدا آموزه‌های کتابش را در میدان عمل آزموده و توانسته است بر خلاف شیوه ی رایج و فقط با چهار ساعت کار در هفته به کارایی بالایی دست پیدا کند.  او در این کتاب راهکارهای بسیار با ارزشی را برای رسیدن به اهداف بیان کرده است. تیم فریس کتابش را با جمله جالب بعید است 40 ساعت کار پیشرفت بزرگی در زندگی­تان به وجود آورد را بیان کرده است. او معتقد است برای پیشرفت عملکرد به جای فعالیت ناکارآمد و بیشتر، هوشمندانه و درست کار کنیم.

چگونه می­توان دوست یافت و در مردم نفوذ کرد

کتاب چگونه می‌­توان دوست یافت و در مردم نفوذ کرد نوشته دیل کارنگی می­باشد که به آیین دوست یابی نیز ترجمه شده است. و در بردانده سی اصل مفید می­‌باشد که به شما می‌آموزد با مردم چگونه برخورد داشته باشید، چطور افکار خود را بیان کنید و چگونه بدون دلخوری و عصبانیت افکار دیگران را تغییر دهید.  هر کدام از این اصول‌ها با داستانی جالب و کوتاه همراه شده است که به راحتی خواننده بتواند با آن ارتباط برقرار کند و همراه شود. و در سناریوهای واقعی از آن استفاده کند. دیل کارنگی با در نظر داشتن این موضوع که همه ی مردم در زندگی روزمره خود در ارتباطات ساده نیز دچار مشکل می­شوند اصول بیان شده را تعریف کرده است. بی شک با فهم درست و دقیق این اصول و فهم این کتاب می­توان در تعاملات اجتماعی خود  تغییرات زیادی را به وجود اورد.

هنر شاد زیستن

هنر شاد زیستن نوشته دالایی لاما و هوآرد سی، از زندگی پر فراز و نشیب بنیانگذران می‌­گوید. گاهی مواجهه با یک مشکل حتی مشکلی کوچک نبض زندگی روزمره ی بنیانگذران استارتاپ­ها را به مخاطره می‌­اندازد. گاهی اوقات با نیافتن راهکار برای حل مسائل درمانده و غمگین می­‌شوند. خویشتن‌داری در چنین شرایطی وافعا کار آسان و راحتی نیست. نویسنده در این کتاب  داستان‌هایی را مثال می­زند که نشان می­دهد که همیشه افراد ثروتمند خوشحال نیستند. و افراد شاد و خوشحال لزوما افراد ثروتمند نیستند. جمله ی معروفی وجود دارد که می­گوید خوشبختی در ذهن آدم هاست. و تا زمانی که خوشبختی را به عوامل بیرونی گره بزنیم به آن نخواهیم رسید. مطالب نوشته شده در این کتاب  به خوانندگان کمک می‌کند که در همه مراحل زندگی خود بر روی احساساتشان کنترل داشته باشند.

 

 

کتابهای استارتاپی

 

5.0 امتیاز از 11 رای