آشنایی با رویدادهای استارتاپی و ساز و کار آنها

نویسنده: زهرا مهرابي
آشنایی با رویدادهای استارتاپی و ساز و کار آنها

رویدادهای استارتاپی به همایش‌ها و گردهمایی‌هایی گفته می‌شود که با رویکرد بررسی و شناخت ایده‌ها،استارتاپ‌های برتر، داوری، یافتن دوستان و ایده‌های هم سو و نیز ایجاد روابط دوستانه و یافتن هم تیمی‌های جدید برای تقویت تیم برگزار می‌شود. با شتابدهنده گذر همراه باشید تا با این رویدادها بیشتر آشنا شوید.

 

مفهوم رویداد استارتاپی

گردهمایی و همایش‌هایی وجود دارند که به صورت دوره‌ای و اختصاصی برای استارتاپ‌ها برگزار می‌شوند. در این دوره ها، رویکرد استارت آپ‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد و عملکرد آنها داوری می‌شود. به این گونه گردهمایی‌های دوره‌ای، رویداد گفته می‌شود. در این رویدادها، افراد با استارتاپ‌های جدید و ایده‌ها آشنا می‌شوند و استارت اپ‌های برتر شناسایی می‌گردد. از مزیت‌های رویداد استارتاپی می‌توان به استفاده و الگوبرداری استارتاپ‌های جدید از استارت آپ های حاضر در اینگونه رویدادها اشاره کرد. همچنین در رویدادهای استارتاپی، اعضای تیم‌ها می‌توانند هم تیمی جدید پیدا کنند و ایده‌های هم راستا با ایده استارتاپی خود را شناسایی کنند. در رویدادهای استارت آپی صاحبان کسب و کارهای موفق می‌توانند ایده‌های جدید را شناسایی نموده و آن‌ها را جذب کنند.

 

بخش‌های مختلف هر رویداد استارتاپی

برای ایجاد جوامع کارآفرینانه، باید اکوسیستم کارآفرینی قوی ساخت. هر اکوسیستم کارآفرینی سرزنده و پویا، متشکل از دانشگاه‌های نوآور، فرهنگ کارآفرینی، وجود سرمایه گذار خطر پذیر، قدرت ریسک پذیری و پذیرش شکست، مرکز رشد و ... است. از مهم‌ترین قطعات تشکیل دهنده آن می توان به رویدادهای استارتاپی و کارآفرینی اشاره کرد که به صورت خلاصه و کلی می تواند هر رویداد شامل موارد زیر باشد:

  • نشست‌های دورهمی یا Meetup که گاها همراه با سمینار است.
  • کارگاه های آموزشی نیم روزه، یک روزه یا دو روزه
  • کلاس‌های ترمیک یا طولانی آموزشی برای صاحبان استارتاپ
  • انواع جشنواره‌ها، مسابقات و پیچ ها (ارائه سریع و کامل ایده استارتاپی)
  • سمینارهای یک روزه تا چند روزه برای انتقال تجربیات مانند Startup School ها، Startup Academy
  • شبیه‌سازهای فرآیند استارتاپ که فرآیند راه اندازی استارت آپ از ایده خام اولیه را شبیه سازی می‌کنند.

 

رویداد استارتاپی چیست | استارتاپ ویکند

 

در ادامه به بررسی چند رویداد موفق استارتاپی خواهیم پرداخت:

 

نگاهی بر برخی از رویدادهای استارتاپی

 

 رویداد استارتاپی “استارتاپ ویکند (Startup Weekend)”

استارتاپ ویکند را می‌توان از مشهورترین رویدادهای استارتاپی نامید. این رویداد استارتاپی 54 ساعته که در سه روز آخر هفته برگزار می‌شود کار خود را از حدود سال 2007 شروع کرده است و در بیش از 500 شهر در دنیا برگزار می‌شود. استارتاپ ویکند رویدادی بین‌المللی است که زیر نظر techstars startup weekend  برگزار می‌گردد .در رویداد استارتاپی ویکند شرکت کننده‌ها از رشته‌های مختلف نظیر فنی، مدیریت، گرافیک، کسب و کار و ... حضور دارند و تیم خود را تشکیل می‌دهند.

روند کاری این رویداد استارتاپی بدین صورت است که در نیم روز اول، صاحبان ایده‌های استارتاپی، به ارائه ایده خود می پردازند. سپس درباره ایده ها در بین شرکت کنندگان رای گیری انجام می شود و حول ایده های برتر تیم های 3-5 نفره تشکیل می شود و فعالیت تیمی آغاز می گردد. در دو روز بعدی، کارگاه هایی درباره مدل کسب و کاری، تشکیل تیم، اعتبار سنجی ایده ها و ... توسط منتورها انجام می شود. پس از آن تیم ها بر روی بوم کسب و کاری خود کار می­کنند. در پایان روز دوم، تیم ها ایده های خود را در مقابل داوران ارایه داده و داوران بر مبنای ارزش کسب و کار، توجیه اقتصادی، مدل کسب و کاری و نیز نحوه ارائه تیم های برتر را انتخاب می‌کنند.

 

رویداد استارتاپیاستارتاپ تریگر (Startup Trigger)

رویداد استارتاپی تریگر در حدود یک هفته طول می کشد . در چهار روز اول کارگاه های آموزشی به صورت نیم روزه برگزار می شود و نیز تیم ها تشکیل شده و به ارائه ایده های خود می پردازند. دو روز آخر به تیم ها فرصت داده می شود تا روی ایده خود کار کنند و پس از آن ایده ها توسط داوران بررسی می گردد و تیم های برتر انتخاب می شوند. این رویداد به صورت فصلی توسط ستاد توسعه ایده های کارآفرینانه وابسته به دانشگاه صنعتی شریف تهران برگزار می‌گردد.

 

رویداد استارت آپی | انواع رویدادهای استارتاپی

 

رویداد استارتاپی استارتاپ گرایند

این رویداد استارتاپی  یک رویداد با رویکرد وب و تکنولوژی است که برای گسترش ارتباطات کارآفرینان و صاحبان استارتاپ‌ها در محیط کارآفرینی برگزار می‌شود. هدف اصلی این رویداد این است که با آموزش، تشویق و ارتباط سازی بتواند در شهرهای مختلف، صاحبان استارت آپ را در کنار یکدیگر جمع کند تا علاوه بر آشنایی آن‌ها با هم، به همکاری و تعامل بپردازند.

 

رویداد استارتاپی “گروه استارتاپ‌های ایران

گروه استارتاپ‌های ایران به صورت ماهانه رویدادهایی را تدارک می‌بینند که در آن سرمایه گذاران، کارآفرینان، صاحبان و فعالان استارتاپی از ایران و اروپا در آن شرکت می‌کنند. تبادل نظر و شبکه سازی از اهداف اصلی این رویداد استارتاپی است.

 

رویداد استارتاپی “ایده بازار دانشگاه امیرکبیر”

این رویداد استارتاپی با هدف بومی سازی رویدادهایی نظیر رویداد استارتاپی ویکند در ایران ایجاد

گردیده است و شرکت در آن برای عموم علاقه مندان حوزه استارتاپی آزاد است. تمرکز اصلی این رویداد بیشتر بر سنجش ایده در بین مخاطبین و داوران است. همچنین جوایز و سرمایه‌های اولیه ای به ایده‌های منتخب داده می‌شود.

 

 رویداد استارتاپی “هاکا”

هاکا تهران که بخشی از یک برنامه جهانی با نام هاکاگلوبال است با هدف تبادل اطلاعات در بین برنامه نویسان مختلف برگزار می‌گردد. در این رویداد یک مکان مناسب برای دورهمی برنامه نویسان و شبکه سازی و تبادل نظرات است.

 

رویداد استارتاپی “جشنواره وب و موبایل ایران

این رویداد استارتاپی با رویکرد فناوری اطلاعات فضای مطلوبی برای ارتباط گیری و سنجش ایده‌ها فراهم کرده است. رویداد جشنواره وب و موبایل ایران که به صورت جشنواره‌ای برگزار می‌شود، کار خود را از سال 1387 شروع کرده است. هر ساله در مراسم اختتامیه این جشنواره، کنفرانس و همایش‌های علمی با حضور چهره‌های جهانی انجام می‌گیرد.

 

رویداد استارتاپی “وایزآپ

رویداد استارتاپی وایزآپ با هدف ایجاد محیطی برای همکاری گروه ها و افراد، زمینه های لازم برای یادگیری جمعی به سوی تقویت شبکه ارتباطی میان کارآفرینان خبره و نوپا را فراهم نموده است.

 

5.0 امتیاز از 1 رای