⚜️مروری بر موفق ترین استارتاپ های جهان⚜️

نویسنده: فاطمه قاسمي
⚜️مروری بر موفق ترین استارتاپ های جهان⚜️

استارتاپ های موفق دنیا، یک شب به این نقطه‌ای که هستند نرسیده‌اند. ایده‌ای نوپا بودند، سپس جوانه زدند و تیم ساختند. سرمایه جذب کردند و بارها شکست خوردند ولی به تلاششان ادامه دادند تا به یک استارتاپ موفق تبدیل شدند.

در ادامه شما را با چند استارتاپ موفق جهان آشنا می‌کنم:

 

☑️ معرفی 5 استارتاپ از اولین و موفق ترین های دنیا:   

اگرچه همیشه، اولین‌ها لزوما بهترین‌ها نیستند اما شایسته‌ی تقدیر‌اند، چرا که جرئت اینکه برای رسیدن به رویاهایشان خطر کنند را پذیرفته اند. نام 5 استارتاپ موفق دنیا، که همه ی ما اسمشان به گوشمان خورده است:

 

🔹1_نرم افزار اجتماعی اینستاگرام(instagram)

اینستاگرام از اولین ها و موفق ترین استارتاپ های جهان

از موفق‌ترین استارتاپ‌های دنیا اینستاگرام است. داستان از اینجا شروع شد که، دو پسر در 8 هفته، یک  اپلیکیشن درست کردند.کوین سیستروم، فارغ التحصیل دانشگاه استنفورد، که در زمینه Gmail و توسعه شرکت  گوگل کار می‌کرد، آخر هفته‌هایش را صرف ساخت برنامه‌ای می‌کرد که، امکان اشتراک عکس و آگهی از یک جا را داشته باشد و آن را Burbn می‌نامید. کوین با مایک کریگر، که یکی از اولین کاربران Burbn بود آشنا شد و در یک همکاری مشترک، باربن فقط به عکس خلاصه شد و تبدیل  اینستاگرام شد.

 

🔹2_نرم افزار اجتماعی واتس‌آپ(whatsapp)

واتساپ از اولین ها و موفق ترین استارتاپ های جهان

یکی دیگر از اولین و موفق ترین استارتاپ های جهان واتس‌آپ است.جان کوم و برایان اکتون، دو دوست و همکار در یاهو، از این همه تبلیغات در یک صفحه خسته شدند. در سال 2007، هر دو یاهو را ترک کردند و بعد از یک سال، هر دو برای پیدا کردن کار به شرکت فیس‌بوک مراجعه کردند؛ اما موفق به پیدا کردن کار نشدند. آنها با هم WhatsApp را، در سال 2009 راه اندازی کردند. با این هدف که، خدمات آنها هیچ تبلیغاتی نداشته باشد و تمرکزشان فقط روی ارائه خدمت به کاربران و جلب اعتماد حفظ کنند.

 

🔹3_نرم افزار پینترست(Pinterest)

پینترست از اولین ها و موفق ترین استارتاپ های جهان

 پدر و مادر بن سیلبرمن پزشک بودند.او تصور می‌کرد قرار است راه والدین را ادامه دهد؛ او در سال 1999 در  دانشگاه ییل، تحصیلات پزشکی، را آغاز کرد، اما خیلی زود فهمید که نمی‌خواهد پزشکی را ادامه دهد. پس از یک  کنفرانس مشاوره‌ای در واشنگتن دی‌سی، کار در گوگل و تجربه‌ی یک  برنامه ناموفق، او ایده دیگری را ارائه داد. در سال 2009، بن با دوستانش، پاول سییارا و اوان شارپ، در سایتی شروع به كار كردند كه در آن افراد می‌توانستند مجموعه‌ای از مواردی را كه به آن علاقه‌مندند، در قالب پین به اشتراک بگذارند تا دیگران هم ببینند.بن برای برنامه‌اش یک اسم مشخص کرد:Pinterest.

 

🔹4_اسنپ چت(Snapchat)

اسنپ چت از اولین ها و موفق ترین استارتاپ های جهان ایوان اشپیگل، رگی براون و بابی مورفی، سه دوست از دانشگاه، در حال آزمایش مهارت های کارآفرینی خود  بودند. اندکی پس از آن ، ایوان به عنوان یک ایده "میلیون دلاری" شناخته شد. آنها روی این برنامه کار کردند و  به نام Picaboo راه اندازی کردند. اما بعداً پس از درگیری با رگی، اوان و بابی از او خواستند که گروهشان را  ترک کند و نام برنامه را به اسنپ چت تغییر دادند.

 

 

🔹5_بازی آنگری‌برد(Angry Birds)

 بنیانگذاران Angry Birds سعی در ایجاد یک موفقیت برای کاربر داشتند. برنامه و داستان بازی  اینطور است که حتی اگر 51 بار شکست بخورید، فقط یک بار کافی ست تا موفق شوید!

 

 

 


☑️ نام موفق ترین استارتاپ های جهان در این روزها:

🔹1_ThousandEyes
یک سرویس فضای ابری، برای نظارت و پردازش تحلیلی مقادیر زیادی از داده ها است. شرکت های معروف فناوری با این موضوعیت مانند Evernote ، Jive ، Zynga با شروع همکاری با ThousandEyes ، به موقع بودن پروژه و کیفیت خدمات آن را تشخیص دادند.

برخلاف بسیاری از پروژه های تجاری مستقر که در این لیست هستند ، ThousandEyes را می توان یک استارت آپ واقعی نامید که یک پروژه امیدوار کننده است که همچنان به بروزرسانی می‌شود. ThousandEyes توسط برنامه نویسان دانشگاه کالیفرنیا ریکاردو اولیویرا و موهیت آیس تاسیس شد. در سال 2014 ، پس از گذشت 4 سال از پروژه ، رشد ناگهانی آن شروع شد. هنگامی که سکویا سرمایه سرمایه گذاران استارت آپ شد ، هزینه ThousandEyes چهار برابر افزایش یافت. حتی مهندسان توییتر از ThousandEyes برای نظارت بر وضعیت ذخیره سازی ابری و سرورهای خود استفاده می کنند، از محبوبیت و کیفیت خدمات حکایت دارد.

هزار چشم یک سرویس نظارت و پردازش تحلیلی

🔹2_Handy
این شرکت با حوزه ی نرم افزار فضای "ابری" است که برای مدیریت یک تیم بزرگ طراحی شده است. با کمک نرم افزار Zenefits ، مدیران بخش منابع انسانی قادر به ثبت سوابق الکترونیکی استخدام، حقوق، بیمه و غیره هستند. علاوه بر این ، این سرویس دسترسی به،  اطلاعات  از هر جای کره زمین فراهم می‌کند.

Zenefits توسط تاجر پاركر كنراد در سال 2013 تاسیس شد. فقط در مدت یك سال، این پروژه از یك شركت ناشناخته، به یك كسب و كار با رشد سریع تبدیل شد ، كه تخمین زده می شود 650 میلیون دلار باشد. سرمایه گذاران این شرکت شامل آندرسن هوروویتز و دیگر صندوق های سرمایه گذاری پیشرو دره سیلیکون هستند. اکنون به بیش از 2000 مشتری شرکت خدمات ارائه می‌دهد.

HANDY startup

🔹3_AdRoll
AdRoll یکی از درخشان ترین پروژه های بازاریابی سال های اخیر است. این شرکت نوپا در حال کار، بر روی هدف گیری مجدد روی موبایل است. سرویس برای ردیابی و تجزیه و تحلیل رفتار کاربر و مصرف کننده در سیستم عامل ها و دستگاه های مختلف است. از دید بازاریابی.

در سال 2014 ، این شرکت 70 میلیون دلار سرمایه گذاری دریافت کرد. سهامداران آن صندوق های سرمایه گذاری خطرپذیر از جمله شرکای مشهور Accel هستند.

adroll

🔹4_ Lyft
در آوریل 2014 ، Lyft با موفقیت، 250 میلیون دلار سرمایه گذاری جذب کرد. این سرویس تاکسی آنلاین توسعه، پویاتر از رقبای اصلی خود Uber را نشان می‌دهد. این شرکت در سال 2013 در سانفرانسیسکو به وجود آمد و فقط در یک سال، فعالیت خود را به بیش از 30 ایالت آمریکا گسترش داد. البته این مورد توجه سرمایه گذاران معتبر قرار گرفت.

"Alibaba ، Third Point ، Horowitz و Funds Fund "لیست سهامداران Lyft واقعاً چشمگیر است.این شرکت  در آینده، قصد دارد به بازارهای بین المللی نفوذ کند.

lyft startap

🔹5_ Pure Storage
تجزیه و تحلیل و ذخیره سازی داده ها، یکی از زمینه های اصلی توسعه فن آوری های IT است. پروژه های پیچیده، در این زمینه بسیار مورد توجه هستند و توجه سرمایه گذاران فقط به Dropbox وابسته نیست. بنابراین، سرویس Pure Storage، که به مشتریان شرکتی خدمات ارائه می‌دهد، هزینه آن در سال 2014 تقریباً دو برابر شده است.

این استارتاپ توسط جان هیز، جان کلگروو و اسکات دیتزن تاسیس شد. Pure Storage درایوهای فلش ثابت با ظرفیت حداکثر 250 ترابایت را، تولید می‌کند. در واقع، این یک درایو فلش با نرم افزاری است که می‌تواند به فضای ذخیره سازی ابری متصل شود و در نتیجه کار سرورهای مجازی را تسریع کند.

انتشارات The Wall Street Journal Pure Storage آن را "نوآوری سال" نامید. شرکای این پروژه Greylock Partners ، T. Rowe Price Associates و Tiger Global هستند.

Pure Storage startup

🔹6_Airbnb
یکی از موفق ترین استارتاپ های جهان، که اگر کمی با فضاهای استارتاپی آشنا باشید، حتی اگر به تجارت علاقه نداشته باشید مطمئناً درباره اش شنیده اید. Airbnb یک سرویس سریع و راحت است که توسط آن گردشگران می‌توانند بدون تماس با آژانس های مختلف، محل اقامت را مستقیماً از مالکان اجاره کنند.

در سال 2014 ، این پروژه 500 میلیون دلار بودجه جذب كرد و پس از آن ارزش آن به 10 میلیارد دلار افزایش یافت. بنیانگذاران این شرکت ، برایان چسکی ، ناتان بلاچارزیک و جو گبیا ، با سرعت به میلیاردر تبدیل شد.

Airbnb به عنوان رهبر بازار در اقتصاد مصرف مشترک شناخته می‌شود. این سرویس شامل 1.5 میلیون ملک در 190 کشور است. در طول مدت فعالیت این شرکت، بیش از 11 میلیون نفر از خدمات آن استفاده کرده اند.

Airbnb startup

🔹7_Uber
خدمات  تاکسی تلفنی آنلاین اوبر فقط با معیارهای رسمی به استارت آپ ها تعلق دارد. علی رغم این واقعیت که این شرکت تنها شش سال سن دارد و هنوز به صورت عمومی آنقدر شناخته شده نیست.اوبر مدت طولانی است که به یک تجارت نو تبدیل شده است ، که تا پایان سال 2014 ، 2 میلیارد دلار جذب سرمایه داشته. درآمد هفتگی این شرکت حدود 20 میلیون دلار است و موسس آن، تراویس کالانیک ، چندین سال است که در رتبه بندی های مختلف، جز ثروتمندترین افراد جهان قرار گرفته است. Uber از خدمات تاکسی سنتی متنفر است ولی  علاقه زیادی به مشتریان دارند. این سرویس به مسافران این امکان را می‌دهد تا رانندگان رایگان را پیدا کنند و هزینه آنلاین آنها را پرداخت کنند. توانایی های این شرکت فقط به خدمات تاکسی محدود نمی‌شود. Uber قصد دارد وارد بازارهای دیگری شود که ایده ی اصلی آن تدارکات متفکرانه ی،تحویل غذا، حمل و نقل پیک ، خدمات پستی و ... است.

UBER

🔹8_Eligma

الیگما انقلاب جدیدی در صنعت بلاکچین و بیت کوین است. آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چگونه می‌توانید از ارز رمزنگاری شده ای استفاده کنید که ناشی از تقاضای عمومی نیست؟ اینجاست که  Eligma دست به کار می‌شود تا خدمت رسانی کند. Eligma در حال تعیین استانداردهای جدید برای بیت کوین به طور خاص و به صورت کلی تر بلاکچین  است.هدف این استارتاپ استفاده از فناوری بلاکچین برای ایجاد استانداردهای ارتباطی برای شبکه های پرداخت رمزنگاری شده است.

ELIGMA

 


☑️ موفق‌ترین استارتاپ های دوست دار محیط زیست:

استارت آپ های سبز ، سرمایه گذاران خطرپذیر را به خود جلب می‌کنند و از سرمایه گذاران مسئول اجتماعی ، سرمایه گذاران سبز و سیستم عامل های محبوب سرمایه گذاری جمعی پشتیبانی جدیدی کسب می کنند.نام چند استارتاپ در حوزه انرژی محیط زیست. در ادامه برترین استارتاپ های محیط زیست را معرفی می‌کنیم.

🔹1_Fuergy

این شرکت مستقر در اسلواکی است.این شرکت خصوصی در فوریه 2018 تاسیس شد و خود را به عنوان Airbnb انرژی پاک و تجدیدپذیر معرفی می‌کند. این شرکت brAIn  یک دستگاه سخت افزاری اختصاصی و نرم افزار هوش مصنوعی (AI) را توسعه داد و اظهار داشت که هدف این محصول "بهینه سازی مصرف انرژی و به حداکثر رساندن کارایی منابع انرژی تجدیدپذیر است."

طبق وب سایت Fuergy ، مشتریانی كه از brAIn استفاده می‌كنند می‌توانند هزینه های انرژی خود را كاهش دهند. این كار از طریق مصرف مشاركتی یا با تقسیم انرژی تجدیدپذیر بین مصرف كنندگان و تولید کنندگان انجام می‌شود. فناوری انحصاری Fuergy برای استفاده موثرتر از مصرف انرژی به کمک دستگاه های اینترنت اشیا (IoT) مانند لوازم خانگی هوشمند متصل می‌شود. برای مثال ، شخصی با ایجاد انرژی خورشیدی اضافی می‌تواند، آن انرژی تولید شده را به سایر مصرف کنندگان جامعه خود بفروشد.همچنین می‌توانند از طریق Fuergy Business انرژی مازاد تولیدی خود را با سایر شرکت‌ها به همین ترتیب تقسیم کند.به گفته شرکت می‌تواند بیش از 50٪ از هزینه های انرژی خود را در کسب و کار صرفه جویی کند.

استارتاپ دوست دار محیط زیست

این شرکت از طریق فروش دستگاه های Fuergy - Fuergy Business ، Fuergy Home و Fuergy Lite درآمد کسب می‌کند. تمام این دستگاه ها به شبکه های انرژی موجود متکی هستند. همچنین هزینه های خود را از طریق صرفه جویی در انرژی حاصل از اکوسیستم انرژی جدید خود دریافت می‌کند.

🔹2_Facedrive

Facedrive یک شرکت کانادایی است، در شمال تورنتو مستقر است. این استارتاپ همانند Uber و Lyft به عنوان سرویس اشتراکی سواری و تحویل غذا فعالیت می‌کند. Facedrive در سال 2016 تاسیس شد و وعده داده است که از طریق سیستم حمل و نقل سازگار با محیط زیست یک شرکت "اولین مردم و سیاره" باشد.

رانندگانی که برای کار در این شرکت ثبت نام می‌کنند می توانند تا 90٪ کرایه را خودشان کسب کنند. از کسانی که اتومبیل های هیبریدی یا برقی رانندگی می‌کنند نیز درآمد بیشتری دارند. پول مستقیماً به حساب های بانکی رانندگان واریز می‌شود . این سرویس در 10 شهر کانادا از جمله تورنتو ، همیلتون ، برلینگتون ، اتاوا و لندن در دسترس است.

بر اساس این وب سایت، برنامه تحویل مواد غذایی این شرکت اولین سرویس رسانی های  دوست دار محیط زیست کانادا است. این شرکت اظهار داشت که بیش از 3500 راننده برای تحویل غذا در هفت استان کانادا ثبت شده است. همچنین خدمات دیگری از جمله بررسی سلامت را ارائه می‌دهد ، که به مصرف کنندگان کمک می‌کند تا ردیابی تماس را در طی بیماری همه گیر COVID-19 از طریق برنامه ها و فناوری پوششی ردیابی کنند.

استارتاپ دوست دار محیط زیست

Facedrive برنامه های بزرگی از جمله گسترش به بازار ایالات متحده دارد . معاملات سهام این شرکت در TSX Venture Exchange با نماد تیکر FD.V انجام می‌شود.

🔹3_Power Ledger
Power Ledger در سال 2016 تاسیس شد و در  استرالیا مستقر است. این شرکت فناوری از طریق برنامه اختصاصی peer-to-peer (P2P) در دو بازار مختلف کار می‌کند. اولین تجارت  آن در حوزه ی  انرژی است و دیگری تجارت کالاهای زیست محیطی ست.

پلت فرم تجارت انرژی Power Ledger به مشتریان کمک می‌کند تا انرژی مورد استفاده خود را بهینه کنند و به آنها اجازه می‌دهد بدون هیچ گونه یارانه مازاد آن را با دیگران تقسیم کنند. به عنوان مثال ، شخصی با پنل های خورشیدی می‌تواند انرژی اضافی را از طریق بستر تجارت شرکت ذخیره و به همسایه خود بفروشد. مصرف کنندگان همچنین می‌توانند با استفاده از نرم افزار این شرکت در معاملات کالا، از جمله اعتبارات کربن، مشارکت داشته باشند. 

power ledger startup

این شرکت دارای یک سری مشارکت های استراتژیک در سیلیکون ولی ، استرالیا و ژاپن است و همچنین در حال کار، بر روی پروژه هایی در نیوزیلند و جنوب شرقی آسیا است.  Power Ledgerدر ماه فوریه سال 2020 با Alperian ، یک شرکت انرژی ایتالیایی قرارداد بست تا آزمایش تجارت انرژی بلاکچین را نیز استارت بزند.


☑️ برترین استارتاپ های جهان، در حوزه ی عمران:

🔹1_GRAITEC

GRAITEC

GRAITEC در اصل یک سیستم مدل‌سازی اطلاعات ساختمان (BIM) است که کل مراحل ساخت و سازه و فرآیند اسناد ساخت و ساز را از طراحی، مهندسی و تجزیه و تحلیل سازه گرفته تا بهینه‌سازی اعضای ساختمان با جزئیات و به صورت خودکار انجام می‌دهد. GRAITEC Advance یک محیط کاری بهینه با استفاده از ابزارهایی برای ایجاد و اجرای کامل پروژه های ساختمانی خود برای طراحان و مجریان فراهم می‌کند.

 

🔹2_Sensar

SENSAR

توسط پیشکسوتان صنعت در سال 2017 تاسیس شد و به سازمان ها کمک می کند خطرات مربوط به فرونشست زمین را مدیریت کنند. Sensar محصولات داده ای حرفه ای را بر اساس داده های رادار ماهواره ای ارائه می دهد.از دفاتر خود در دلفت هلند، از مشتریان در سراسر جهان پشتیبانی می کنیم. ما در Sensar اشتیاق داریم که این محصولات ماهواره ای بسیار پیچیده را در اختیار هرچه بیشتر متخصصان (مهندسی و تصمیم گیری) قرار دهیم تا به آنها اجازه دهیم در زمینه هایی فراتر از تخصص ما ارزش ایجاد کنند.

 

🔹3_MOCS.NL

MOCS.NL

MOCS.NL خدمات مهندسی با کیفیت بالایی به صنایع دریایی ، دریایی و عمران ارائه می‌دهد. خدمات در محل کار یا محل کار آنها انجام می‌شود.

تخصص چند رشته ای در تجزیه و تحلیل سازه های فلزی ، تقویت شده با الیاف ، بتن و هیبرید اعمال می شود. از بسته های نرم افزاری استاندارد صنعت برای تجزیه و تحلیل عناصر محدود و شبیه سازی پویا استفاده شده و قوانین و کدهای برجسته اعمال می شود.

MOCS مشتری مدار ، سریع و انعطاف پذیر است ، که منجر به راه حل های با کیفیت بالا و مقرون به صرفه می شود.

 

🔹4_Fiber Core Europe

FiberCore Europe یک شرکت هلندی مستقر در روتردام است و با راه حل های پلیمری تقویت شده با الیاف (کامپوزیت) به بازارهای ساخت و ساز و زیرساخت خدمت می کند. بنیانگذاران FiberCore Europe تخصص خود را در بخش هواپیمایی و هوافضا کسب کردند و اکنون دانش خود را در مورد فناوری پایدار و پیشرفته در مهندسی عمران به کار می گیرند.

FiberCore Europe یک شرکت هلندی مستقر در روتردام است و با راه حل های پلیمری تقویت شده با الیاف (کامپوزیت) به بازارهای ساخت و ساز و زیرساخت خدمت می کند. بنیانگذاران FiberCore Europe تخصص خود را در بخش هواپیمایی و هوافضا کسب کردند و اکنون دانش خود را در مورد فناوری پایدار و پیشرفته در مهندسی عمران، به کار می‌گیرند.

 

 

 

کسانی موفق اند که از شکست نمی هراسند.

موفقیت در کنار شکست معنا می‌گیرد. تمام کسانی که به موفقیت رسیده اند طعم شکست را نیز، چشیده اند. برای شروع یک کسب و کار موفق عوامل بسیاری هستند که احتمال موفقیت و شکست را تعیین می‌کنند. بی شک برای اینکه استارتاپی موفق راه اندازی کنیم باید از تجربه برد و باخت های دیگران کمک بگیریم. شتابدهنده ی گذر با منتورهای با تجربه،حامی استارتاپ ها و کسب و کارهای نوپا در حوزه ی عمران، محیط زیست، انرژی و گردشگری...

در جهان امروز که، رقابت در کسب‌وکار بسیار مورد اهمیت است، یک استارتاپ موفق باید شتابدهنده ی مناسب حوزه ی تخصصی اش را پیدا کند.
بحث داغ این روزها، قطعا مسائل زیست محیطی، انرژی های نو و انقلاب صنعتی چهارم در صنعت ساختمان که بخش عمده ی آلودگی های زیست محیطی را شامل می‌شود.
اینستاگرام، واتس‌آپ ...

5.0 امتیاز از 4 رای