از کارآفرینی گردشگری تا کسب درآمد

نویسنده: زهرا مهرابي
از کارآفرینی گردشگری تا کسب درآمد

کارآفرینی و گردشگری از جمله موضوعات جدید در مباحث علمی جهان محسوب می‌شوند. ترکیب با دقت و مناسب گردشگری و کارآفرینی می‌تواند منجربه توسعه جوامع و کسب درآمد هرچه بیشتر از این دو صنعت گردد. ایران با دارا بودن منابع طبیعی پتانسیل ایجاد کارآفرینی گردشگری را دارد. در ادامه شتابدهنده گذر با شماست که با نمونه‌ای از کارآفرینی گردشگری آشنا شوید و با توجه به پتانسیل خود و کشورمان به پشرفت صنعت گردشگری کمک کنید.

 

کارآ،رینی در حوزه گردشگری | یافتن ظرفیت های کارآفرینی جهانگردی

 

 

کارآفرینی جهانگردی یا کارآفرینی گردشگری چیست؟

کارآفرینی بطور خلاصه ایجاد تغییر و خلق است که برای اجرای ایده‌های جدید و توسعه آن، راه حل های پویا و خلاق دارد. براساس تعاریف بیان شده کارآفرین ساختار بازار موجود را از طریق نوآوری و استفاده از فرصت‌ها، به طور خلاقانه‌ای در صدد حل آن بر‌می‌آید.

گردشگری از جمله بزرگترین و رو به رشدترین صنایع در جهان امروز است و نیز منبع اصلی درآمد و اشتغال در بسیاری از کشورها نیز به شمار می‌رود. اما صنعت گردشگری برای اینکه بتواند جایگاه خود در زمینه تولید درآمد و اشتغال زایی را پیدا کند و به سرعت رشد کند تا بتواند نیازهای متنوع بازار را به خوبی پاسخ دهد نیازمند تلفیق کارافرینی و نوآوری است.

در ادامه داستان‌هایی از کارآفرینان گردشگری که در این صنعت موفق شدند آورده شده است، امید است که به واسطه آن بتوانید ایده کارآفرینی گردشگری خود را عملی کنید و در آن موفق گردید.

 

شرکت Wishpoints

ایده پرداز این کارآفرینی گرشگری شخصی به نام "گریس لی" است که با ایجاد یک اپلیکیشن به کاربران وگردشگران اجازه می‌دهد که به ثبت آرزوهای خود در ارتباط با سفر مورد علاقه خود بپردازند و آن را با دیگران به اشتراک بگذارند. نتیجه ای که این کارآفرینی دربرداشت این بود که افراد میتوانند اشخاص مشابه خود در زمینه علاقه سفر را پیدا کرده و در نتیجه آن هر چه افراد برای مسافرت به یک منطقه بیشتر باشد، شرکت‌های هواپیمایی و هتل ها را ترغیب به دادن تخفیف بیشتر می‌کند.

 

داستان شکل گیری ایده:

گریس لی از آنجایی که خود اهل مسافرت بود و تقریبا حدود 85 کشور دنیا را سفر کرده بود در پی یافتن این بود که دوستانش علاقه‌مند به سفر به کجا هستند و دوست دارند در طول سفر چه کارهایی انجام دهند، تا بتواند برنامه خود را با آنها هماهنگ کند. او دریافت که این موضوع تنها دغدغه او نیست و انسان‌های زیادی هستند که به یافتن جواب این سوال علاقه‌مند هستند. او در سال 2012 در یک رویداد استارتاپی ایده خود را بیان کرد و توانست امتیاز زیادی در این رویداد پیدا کند. در نتیجه به عنوان یک کار جانبی آن را شروع کرد و در سال 2016  از شغل اصلی خود انصراف داد و استارتاپ خود را به عنوان شغل اصلی خود برگزید. اپلیکیشن او در طول این مدت بیش از 3 میلیون کاربر را جذب کرد.

 

روش رسیدن به سوددهی:

مدل کسب و کاری او بدین صورت بود که کاربران مشتاق به یک منطقه خاص را شناسایی می‌کرد و پیشنهادات جالبی را در مورد خدمات پرواز و هتل ها به کاربران ارائه می‌کرد. در نتیجه رقابتی سخت بین شرکت‌های هواپیمایی باعث شد که علاوه بر رقابت بر سر تخفیف دادن، ایده کارافرینی لی به سوددهی برسد.

 

نکته مهم این کارآفرینی چه بود؟

چالش ذهنی برای فردی که شغل اصلی خود را بعد از سالها رها می‌کند این است که آیا تصمیم درستی گرفته است یا نه. این نگاه رو به جلو و پذیرش عدم قطعیت‌ها می‌تواند تبدیل به یک قدرت ذهنی شود و آینده کسب و کار شما را رقم بزند.

 

نقش کارآفرینی در توسعه گردشگری | کارآفرینی جهانگردی چیست؟

 

شرکت Points guy

این شرکت که توسط برایان کلی ایجاد شده است یک وب سایت مسافرتی است که نکات سفر، نقد مسافرین قبلی، نکاتی در مورد راهنمایی سفربه مناطق مختلف و نحوه افزایش امتیاز کارت‌های اعتباری را منتشر می‌کند.

 

داستان شکل گیری ایده:

پدر برایان کلی یک مشاور بود و با توجه به شغلش به مکان‌های مختلفی سفر می‌کرده است. خانواده کلی مسافتی که پدرشان در این مدت طی کرده بود را ثبت می‌کردند و همین دلیلی بر ایجاد علاقه وی به سفر شد. همین علاقه باعث شد که او پس از فارغ التحصیلی سفرهای زیادی برود و اطلاعات زیادی از خطوط هواپیمایی و هتل‌ها به دست آورد. وی پس از آنکه مشکلات مالی برایش پیش آمد، دیگر نتوانست به سفر برود ولی همکاران وی دائما برای برنامه ریزی مسافرت خود از کلی مشاوره می‌خواستند و همین موضوع باعث ایجاد ایده ای جدید برای راه اندازی کسب و کار گردشگری وی شد. او کار خود را با یک ایجاد یک وب سایت در مورد برنامه ریزی مسافرتی ایجاد کرد.

 

روش رسیدن به سوددهی:

او ابتدا در سایت خود تبلیغاتی را انجام می‌داد اما در سال 2011 در حدود 20 هزار نفر از سایت او بازدید کردند و باعث شد که کار او دیده شود. پس از این موضوع یک بانک تصمیم گرفت که به ازای فروش هر کارت اعتباری در وب سایت او  مبلغ 150 دلار  به او پرداخت کند. همچنین پس از اینکه مقاله ای در نیویورک تایمز در مورد کسب و کار او منتشر گردید باعث پیشرفت چندین برابری او شد تا جایی که از سایر مشاغلی که داشت استعفا داد. کلی سایت خود را به Bankrate فروخت و پس از مدتی Red Vantures را خرید. صاحب جدید این وب سایت با تلفیق علم داده و بازاریابی برند و ارائه اپلیکیشن، نوع سرویس دهی آن را تغییر داد.

 

نکته مهم این کارآفرینی چه بود؟

نکته ای که در مورد شروع کسب و کار برایان کلی حائز اهمیت است موضوع استفاده از کارمندان نامناسب برای انجام کارها بود. او کارهای متعددی را به هر کدام از کارمندان خود محول می‌کرد و همین علتی بود بر اینکه کارمندان نتوانند عملکرد مناسبی از خود نشان بدهند و روی یک کار تمرکز کنند. اینجاست که اهمیت تیم سازی و استفاده از انسان‌های با استعداد متناسب با کسب و کار به خوبی دیده می‌شود.

 

سخن آخر

کشور ما ایران در زمینه کارآفرینی گردشگری مستعد پیشرفت زیادی است. اگر به گردشگری و سفر علاقه‌مند هستید و یا ایده ای دارید، می توانید ایده‌های خود را در این زمینه عملی کنید و خدمات بسیاری را به علاقه‌مندان ارائه کنید.

5.0 امتیاز از 1 رای